Szukaj na tym blogu

czwartek, 8 października 2015

Jak dobrać piłkarskie buty? - krótki poradnik

Dobór odpowiedniego obuwia sportowego to wcale nie taka prosta sprawa jak może się wydawać. Nawet profesjonalni gracze mogą mieć z tym zagadnieniem problemy. Bardzo ciężko jest znaleźć obuwie do gry w piłkę, które będzie nam w stanie posłużyć kilka sezonów dając przy tym cały czas radość z gry. W naszym krótkim poradniku podpowiemy Wam na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru piłkarskiego obuwia.
Podstawową i chyba oczywistą zasadą jest aby buty do gry w piłkę były wygodne. Nie mogą być ani za duże, ani za małe. W futbolu grają przede wszystkim twoje stopy i to one odpowiedzialne są za kontakt z piłką. Na boisku powinieneś więc być skoncentrowany wyłącznie na grze i takie rzeczy jak uciskający za bardzo stopę but nie mogą cię dekoncentrować.
Zacznijmy najpierw od tego na jakie klasy produktów producenci obecnie dzielą piłkarskie obuwie. Znajdziemy więc klasę niską do której należy obuwie rekreacyjne i typowo amatorskie. Klasę średnią gdzie odnaleźć możemy obuwie treningowe, wykonane już z lepszej jakości materiałów. Oraz ostatnią klasę do, której należą korki meczowe, zapewniający najlepszy komfort i zaawansowane systemy kontroli nad piłką.
Buty z cholewką wykonaną ze skóry naturalnej


Kolejną istotną kwestią jest dobór obuwia na odpowiednią nawierzchnię. Dlaczego jest to aż tak ważne? Ponieważ wybranie nieodpowiedniego obuwia do danej nawierzchni, sprawi, że będzie się nam grało dużo ciężej oraz, że obuwie ulegnie również szybszemu zniszczeniu. Najczęstszym przejawem tego błędu są zawodnicy, którzy na sztucznej nawierzchni grają w korkach. Często widzimy na osiedlowych orlikach graczy w obuwiu najwyższej klasy, którzy później dziwią się jak szybko niszą się ich buty. Do gry na sztucznej nawierzchni polecamy więc torfówki, w których grać można również na zmrożonych boiskach.

Buty przeznaczone do gry na hali


Teraz czas na parę słów o materiale cholewki. Zasadniczo cholewka butów piłkarskich może być wykonana z materiałów syntetycznych lub ze skóry naturalnej. Jeżeli zdecydujecie się na wybór modelu ze skóry naturalnej musicie wziąć poprawkę na fakt, że tego typu obuwie podczas użytkowania "rozbije" się o około pół centymetra, dlatego też większość zawodników stara się kupować nieco ciaśniejsze obuwie. Natomiast buty z cholewką z materiałów syntetycznych oferują obecnie taki sam poziom komfortu co ich skórzani odpowiednicy. Wybór materiałów jest więc w tym względzie sprawą obiektywną danego zawodnika.

Buty piłkarskie Adidas Heritagio TRX FG


Ponadto podczas wyboru piłkarskich butów nie kieruj się tylko ich wyglądem. Na to zwróć uwagę dopiero w dalszej kolejności. Większość początkujących piłkarzy zwraca uwagę tylko na kolor buta, próbując wzorować się na piłkarskich gwiazdach. Musisz mieć świadomość, że takich samych butów jak nosi Christiano Ronaldo czy Leo Messi nie kupisz w sklepie, gdyż są one szyte na podstawie odlewu stopy.

Pamiętaj również aby nie ograniczać doboru buta wyłącznie do odpowiedniego dopasowania rozmiaru, pomijając inne, ważne parametry, takie jak: szerokość stopy oraz tzw. kąt podbicia.

Źródło: http://bestsport.com.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz