Szukaj na tym blogu

piątek, 30 października 2015

Poradnik biegacza - czyli jak wybrać odpowiednie obuwie

Każdy świeżo upieczony amator biegania po kilku pierwszych treningach stanie przed bardzo ważnym wyborem - jakie pierwsze buty z prawdziwego zdarzenia kupić do biegania. Od tego wyboru w ogromnym stopniu zależeć będzie komfort przyszłych treningów. Jeżeli więc właśnie zaczynacie swoją przygodę z bieganiem poniższy poradnik jest dla Was. Dowiecie się jakie buty wybrać do swoich potrzeb oraz czym kierować się podczas zakupów.
Pierwszą kwestią jaką omówimy jest podział butów do biegania. Można go dokonać według kilku cech, a najważniejszą z nich jest przeznaczenie butów. Rozróżniamy więc buty treningowe i startowe. Zasadnicza różnica między nimi polega na tym, że buty treningowe mają nam służyć jak sama nazwa wskazuje podczas treningów (czyli przez większą część czasu kiedy biegamy ). Natomiast buty startowe są przeznaczone do startów w zawodach. Zauważalne różnice między nimi są takie, iż buty treningowe są lżejsze, bardziej elastyczne i wyposażone w niższą podeszwę.
Jeżeli nie jesteśmy zawodnikiem wyczynowym walczącym o urwanie każdej sekund ze swojej życiówki to bez problemu możemy darować sobie nasze zainteresowanie klasycznymi butami startowymi, ponieważ więcej może być z tego szkody w postaci jakiejś kontuzji, aniżeli korzyści przekładającej się na minimalnie lepszy czas.

Inny stosowany podział obuwia to ten ze względu na powierzchnię po której się biega. Znajdziemy więc buty szosowe, terenowe i ewentualnie na bieżnię. Oczywiście w butach szosowych da się biegać w terenie, a w terenowych na szosie. Obecnie producenci butów starają się po prostu dostarczać nam możliwie szeroką ofertą, różnicując buty w zależności od nawierzchni, po jakiej biegamy. Różnice jakie można tutaj zaobserwować to na przykład fakt iż buty terenowe są solidniejszej budowy i ich podeszwa jest mocniej wyprofilowana.

Męskie buty Ecco Biom Evo Trainer


Jeżeli biegamy w zróżnicowanym terenie ale jesteśmy początkujący nie ma zbyt dużej różnicy, w którym rodzaju wspomnianego wcześniej obuwia będziemy biegać. Dopiero jeśli zaczniemy startować w jakichś biegach przełajowych czy górskich, to naturalną konsekwencją tego będzie wybór butów terenowych. Na samym początku przygody z bieganiem kierujmy się tylko cechami biomechanicznymi buta, czyli tym czy według producenta but jest przystosowany do budowy naszej stopy.Zwróćcie również baczną uwagę na odpowiedni rozmiar buta. Przymierzając but musimy pamiętać, aby nie ściskał on zbytni naszej stopy. Powinniśmy zapewnić stopie przynajmniej pół centymetra luzu w stopie tak aby palec miał dużą swobodę ruchu.

Źródło: http://bestsport.com.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz