Szukaj na tym blogu

piątek, 27 listopada 2015

Buty trekkingowe - jak wybrać odpowiedni model do własnych potrzeb

Każda osoba chodząca po górach wie, że odpowiednie buty to podstawa ekwipunku górskiego turysty. Ich wybór nie jest sprawą prostą, z racji bogactwa różnego rodzaju modeli, fasonów czy zastosowanych technologii. W niniejszym poradniku postaramy się wam podpowiedzieć jakie buty będą idealne do waszych potrzeb.Przed samym zakupem musisz ustalić jedną, bardzo ważną kwestię - w jakich górach zamierzasz używać swoich butów. Czy będą to głównie niskie góry jak Beskidy, czy też wysokie jak Tatry lub Alpy. Odpowiedz sobie również na pytanie czy zamierzasz ich używać głównie latem czy też może zimą? A może szukasz butów uniwersalnych na każdą porę roku? Gdy już będziesz miał w głowie odpowiedzi na te pytania, możesz przystąpić do wyboru odpowiednich butów.Jedną z najważniejszych cech obuwia górskiego jest jego wodoodporność i oddychalność. Producenci obuwia oferują w tym momencie bardzo szeroki wybór materiałów które mają nam zapewnić właśnie te dwie wspomniane właściwości. W butach trekkingowych można spotkać zwykłe membrany firmowane przez producenta danego modelu jak i buty z takimi technologiami jak GORE-TEX® lub Sympatex®. Te dwie ostatnie membrany bardzo dobrze chronią obuwie przed zamoczeniem i w efektywny sposób odprowadzają pot.Jeżeli decydujecie się na buty bez membrany, zyskacie zapewne lepszą oddychalność, którą jednak będziecie musieli okupić tym, że buty tego rodzaju mogą przemakać. Oczywiście można temu przeciwdziałać, poprzez odpowiednią impregnację, ale z czasem trzeba takie buty impregnować bardzo często aby zapewnić odpowiednią nieprzemakalność. Warto również pamiętać, że po kilku latach intensywnego chodzenia nawet buty z technologią GORE-TEX stracą swoje właściwości i impregnacja również będzie konieczna. Ponadto, można przyjąć, że buty bez membrany sprawdzą się lepiej latem, natomiast te z membraną są idealne na jesień i zimę.

Buty trekkingowe


Inną istotną kwestią, którą musisz rozważyć przed zakupem butów to odpowiedź na pytanie w jakich warunkach terenowych planujesz używać swoich nowych butów. Będzie to miało wpływ na twardość podeszwy jaką powinieneś wybrać. Jeśli potrzebujesz butów na mało wymagające szlaki, takie jaki Beskidy to wystarczy Ci obuwie o niezbyt dużej twardości podeszwy. W wysokie góry powinieneś zdecydować się na twardszą podeszwę.

ECCO Biom HIKE


Na sam koniec pamiętajcie o odpowiednim doborze rozmiaru nowych butów. Miejcie na uwadze to, że po zaciągnięciu sznurówek, buty nie mogą uwierać w żadnym miejscu, a szczególnie w kostce. Powinieneś mieć wrażenie jakby zostały uszyte właśnie na twoją stopę. Kupując buty przez internet zwracajcie uwagę na długość wkładki. Pamiętajcie też, że będziecie chodzić w górskiej skarpecie, zatem należy dodać kilka milimetrów do długości wkładki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz