Szukaj na tym blogu

piątek, 13 listopada 2015

Jak prawidłowo dbać o czystość butów sportowych - poradnik

Jeżeli aktywnie uprawiamy jakiś sport nie unikniemy problemu brudnych butów. W dzisiejszym poradniku podpowiemy Wam jak prać sportowe buty, tak aby się nie rozkleiły i nie pozostały na nich nieestetyczne zacieki.Otóż buty sportowe należy zgodnie z zaleceniami producentów czyścić ręcznie bez użycia mocnych detergentów. Musicie pamiętać, że pranie obuwia w pralce zawsze podejmujecie na własne ryzyko, gdyż ewentualne uszkodzenia nie zostaną najpewniej objęte gwarancją.
Przed przystąpieniem do ręcznego prania butów należy poczekać aż wyschną, jeżeli są one przemoczone i mocno ubrudzone. Lekkie, powierzchniowe zabrudzenia będziemy mogli wtedy usunąć na sucho za pomocą miękkiej szczoteczki. Polecamy do tego rodzaju czyszczenia szczoteczkę do zębów lub specjalne szczoteczki do zamszu. W przypadku gdy brud nie będzie chciał ustąpić, możesz spróbować usunąć go metodą na mokro przy użyciu tejże szczoteczki. Pamiętaj jednak, żeby przed zamoczeniem wyciągnąć sznurówki i wkładki z butów. Do czyszczenia na mokro używaj jedynie czystej wody bez dodatkowych środków czyszczących, dzięki czemu unikniesz powstawaniu uciążliwych i źle wyglądających zacieków. Natomiast same sznurówki i wkładki butów pierz w delikatnym płynie do prania.Jeśli zastosowana przez Ciebie kąpiel wodna będzie niewystarczająca od usunięcia brudu z butów, wypierz je w roztworze z płynu do naczyń. Na sam koniec przepłucz dokładnie obuwie w środku i na zewnątrz.

Tak wyczyszczone buty należy suszyć na zewnątrz w zacienionym miejscu, gdyż na słońcu mogą one wyblaknąć. Możesz ponadto usztywnić buty w środku poprzez użycie gazety czy papierowego ręcznika - dzięki temu będziesz miał pewność, że zachowają one swój kształt.Pomimo iż producenci obuwia sportowego nie zalecają jego prania w pralce, bardzo często okazuje się, że opisane wcześniej pranie ręczne jest niewystarczające i trzeba użyć pralki. Podpowiemy wam zatem jakimi sposobami zminimalizować możliwość uszkodzenia butów przy takim rodzaju czyszczenia.

Otóż najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie butów do prania. Oczyszczamy je z błota i kurzu na sucho. Następnie wyjmujemy wkładki i sznurówki, które należy wyprać ręcznie. Tak przygotowane buty wkładamy do woreczka do prania, aby zabezpieczyć buty przed obijaniem się w pralce. Dobrze jest również zapełnić bęben pralki innymi rzeczami do prania jak ręczniki aby jeszcze bardziej zminimalizować możliwość obijania się butów.
Pralkę należy ustawić na szybki program w temperaturze 30 stopni oraz ograniczyć obroty do około 400. Oczywiście przy takim praniu obuwia należy zrezygnować z opcji wirowania.
Tak wyprane buty suszymy analogicznie jak w przypadku prania ręcznego.

Na koniec wskazówka. Jeżeli zamierzasz prać buty tylko ze względu na ich nieprzyjemny zapach radzimy skorzystać z innej metody. Użyj antyperspirantów lub saszetek zapachowych - w ten sposób przykry zapach powinien zniknąć, a ty oszczędzisz sobie pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz