Szukaj na tym blogu

piątek, 6 listopada 2015

Poradnik kupującego - czyli jakie buty do gry w siatkówkę wybrać?

Siatkówka to dyscyplina sportowa, która jest niezwykle popularna w naszym kraju. Jest to sport widowiskowy i dynamiczny, dlatego też bardzo ważną rolę pełnią w nim buty, mające zapewnić zawodnikom niezbędny komfort i bezpieczeństwo. Poniżej znajdziecie krótki poradnik, który przybliży wam tajniki siatkarskiego obuwia i pozwoli dobrać odpowiedni model do waszych potrzeb.Zacznijmy od początku czyli podeszwy buta siatkarskiego, która ma zapewnić odpowiednią przyczepność i amortyzację. W obuwiu siatkarskim podeszwa jest najczęściej wykonana ze specjalnej gumy przeznaczonej do używania na hali sportowej, która ma za zadanie uchronić zawodnika przed poślizgiem na boisku poprzez zapewnienie odpowiedniej przyczepności. Podeszwa buta siatkarskiego nie może być zbyt twarda, gdyż może to powodować dyskomfort podczas gry.
Bardzo często wykonywanym ruchem podczas gry w siatkówkę jest przemieszczanie się z boku na bok, dlatego też buty siatkarskie są specjalnie zaprojektowane do tego typu ruchu. Śród-podeszwy buta mają konstrukcję zapewniającą zawodnikowi wsparcie śródstopia, czyli miejsce stopy, które siatkarz wykorzystuje najczęściej podczas dynamicznych ruchów. Ponadto śród-podeszwa ma również zmniejszyć ryzyko kontuzji oraz pochłonąć wstrząsy.Co jeszcze jest istotną cechą butów siatkarskich? Ich waga. Obuwie siatkarskie jest lżejsze od obuwia przeznaczonego do uprawiania innych atletycznych sportów. Dzięki niskiej wadze zapewniają one szybkość reakcji zawodnika oraz odpowiednie przyspieszenie. Producenci, aby zmniejszyć wagę butów siatkarskich wykonują je najczęściej z syntetycznej skóry oraz siatki, której dodatkowym zadaniem jest odprowadzanie wilgoci z wnętrza buta. Można ogólnie przyjąć że waga butów siatkarskich dla Pań będzie oscylować w okolicach 300 gram, podczas gdy obuwie męskie zazwyczaj waży prawie 400g.
Ponadto należy pamiętać, że obuwie siatkarskie występują w wielu rodzajach, dostosowanych do indywidualnych predyspozycji zawodnika. Zawodnicy, dla których szybkość jest najważniejsza będą zapewne preferowali buty niższe, podczas gdy gracze chcący przede wszystkim zabezpieczyć swój staw skokowy powinni zdecydować się na modele wyższe.
A ile należy wydać na porządne buty do siatkówki? Otóż ceny tego typu obuwia nie różnią się znacznie od cen butów przeznaczonych do innych dyscyplin sportu. Możemy przyjąć, że za dobrej jakości buty siatkarskie będziemy musieli wydać kwotę z przedziału 150 do nawet 450 zł.

Źródło: http://bestsport.com.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz