Szukaj na tym blogu

środa, 23 grudnia 2015

Bieganie zimą czyli o odpowiednim stroju i dobiorze butów słów kilka

Pogoda w naszym kraju to bardzo dziwna sprawa. W tym roku wszystko wskazuje na to, że na święta Bożego Narodzenia nie uświadczymy ani grama śniegu. Nie znaczy to jednak, że pogoda nie sprawi nam znów psikusa i za tydzień lub dwa wszystkie wioski i miasta nie zostaną pokryte obfitą warstwą świeżego śniegu. Jeżeli tak się stanie, i zima ostatecznie postanowi nas odwiedzić to pamiętajcie, że nie musicie wtedy wcale porzucać swojej pasji do biegania i nawet w takich warunkach możecie śmiało czerpać radość z przebiegnięcia kilka lub kilkadziesiąt kilometrów dziennie. Musicie jedynie pamiętać o kilku ważnych kwestiach.Otóż bieganie zimą, kiedy to temperatury są ujemne, a trasy oblodzone może stanowić dla nieprzygotowanych prawdziwe wyzwanie. Wystarczy jednak, że zastosujecie się do kilku prostych zasad i wszystko będzie w porządku.
Pierwszą i nadrzędną zasadą biegania zimą jest zaopatrzenie się w odpowiednie buty do biegania w tym okresie. Jeżeli trasy po których biegacie są bardzo oblodzone, dobrze aby buty te były wyposażone w kolce lub metalowe nakładki, dzięki którym unikniesz poślizgnięć na lodzie. Kolejną istotną kwestią, o której nie można zapomnieć to odpowiedni ubiór. Musisz mieć na uwadze, że podczas intensywnego biegu ciało może uleć przegrzaniu, dlatego należy wybierać odzież umożliwiającą odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.
Wracając jeszcze do tematu butów, pamiętaj aby wyposażyć się w model, który nie będzie szybko przemakał, a jego podeszwa została skonstruowana w sposób uniemożliwiający ślizganie się po ośnieżonej lub oblodzonej nawierzchni. Buty o odpowiednim profilu podeszwy nie tylko pozwolą Ci podczas biegu na "wgryzanie" się w lód czy też błoto pośniegowe, ale także zapewnią niezbędną stabilność i zminimalizują ryzyko poślizgnięcia się.
Do biegania w zimie warto wybrać buty ze specjalną nieprzemakalną i oddychającą membraną  - na przykład Goretex. Musisz jednak mieć na uwadze, że tego rodzaju obuwie sprawdza się jedynie w warunkach zimowych i jesiennych, gdyż latem przy dłuższym bieganiu stopa może się w takim obuwiu zwyczajnie zgrzać.

Jak wspomnieliśmy wcześniej twój strój jest także bardzo istotną kwestią podczas biegania zimą. Musisz ubrać się tak aby ochronić organizm przed zimnem i jednocześnie zatrzymać ciepło. Ubierz się więc w odzież z lekkich tkanin, np. bieliznę termiczną, która odprowadza pot na zewnątrz, nie dopuszczając do wychłodzenia. Pamiętaj, że nieprawidłowo dobrane ubrania są częstą przyczyną wychłodzenia. Ważne jest również trzymanie się zasady ubierania na tak zwaną "cebulkę". Dzięki takiemu podejściu, między warstwami ubrań gromadzi się powietrze, które pełni funkcję izolatora. Ponadto zawsze masz wtedy możliwość regulowania ciepła, poprzez ściągniecie z siebie jednej z warstw odzieży. Nie zapomnij również o swoich stopach. Podczas biegania zimą ubierz grube oddychające skarpetki, a głowę i ręce zabezpiecz ciepłą czapką i rękawiczkami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz