Szukaj na tym blogu

piątek, 18 grudnia 2015

Czym powinny cechować się buty do jazdy na rowerze? Krótki poradnik

Jeżdżenie na rowerze staje się coraz to bardziej popularne w naszym kraju. W większości miast powstają nowe ścieżki rowerowe, a na ulicach można zobaczyć zarówno najmłodszych jak i już starsze osoby na jednośladach. Jeżeli też zamierzasz dołączyć do grona cyklistów lub już w nim jesteś, musisz pamiętać o odpowiednim obuwiu. Jest ono potrzebne nie tylko wtedy kiedy jesteś profesjonalnym kolarzem, ale również dla osób rekreacyjnie jeżdżących. Zwyczajne buty lub popularne ,,adidasy" nie są stworzone do obciążeń jakie występują podczas jazdy na rowerze i mogą się dużo szybciej zniszczyć.
Zatem jeżeli planujesz często i długo jeździć na rowerze powinieneś z całą pewnością rozważyć zakup specjalnych butów przeznaczonych do tego celu. Buty tego rodzaju odznaczają się szeregiem cech, które czynią je bardziej wytrzymałymi niż buty przeznaczone do ćwiczeń lub biegania. Ponadto dzięki nim znacznie podniesie się Twój komfort jazdy.Ogólnie wyróżniamy kilka rodzajów butów przeznaczonych do jazdy na rowerze. Pierwszy z nich, to buty typu SPD (Shimano Pedaling Dynamics) i skierowane są do osób wyczynowo trenujących jazdę na rowerze. Należy również mieć na uwadze, że buty tego typu można jedynie używać w połączeniu ze specjalnymi pedałami SPD. Jeżeli więc pokonujesz duże dystanse na rowerze  lub zajmujesz się kolarstwem wyczynowym to ten rodzaj jest dla ciebie.Natomiast dla osób które raczej rekreacyjnie jeżdżą na rowerze, powinny zainteresować się uniwersalnymi butami rowerowymi. W tego rodzaju obuwiu najważniejsza jest gruba i wytrzymała podeszwa.
W odróżnieniu od zwykłych butów, gdzie podeszwa jest niedostosowana do silnego nacisku stopy na pedał, w tego rodzaju butach do jazdy na rowerze zastosowane są dużo grubsze podeszwy. W efekcie tego spód buta tak bardzo się niszczy oraz zwiększy się efektywność pedałowania, przez co będziecie w stanie przejechać więcej kilometrów z mniejszym wysiłkiem. Grubsza podeszwa pozwala również zapobiegać ewentualnym urazom stóp.Na koniec kilka uwag ogólnych na jakie cechy butów powinniście zwrócić uwagę podczas zakupów. Jest to wysokość buta - nie powinna być ona zbyt duża ( nie może zachodzić na kostkę ). Przyleganie buta do stopy - stopa powinna ściśle wypełniać wnętrze buta, oraz materiał obuwia - taki aby zapewniał stopie komfort i odpowiednią wentylację.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz