Na samy początku omówimy wewnętrzna warstwę odzieży zaczynając od stóp które to bardzo często marzną zimą. Z tego też względu dobór odpowiednich skarpet jest niezwykle istotny. Na wyjście w góry lepiej zrezygnować z normalnych, bawełnianych skarpet i zainwestować w takie wykonane na przykład z wełny Merino. Ponadto dobrze jest gdy skarpety mają ściągacze, które nie pozwolą przesuwać się skarpecie w bucie.
![]() |
Skarpety z wełny Merino |
Równie ważna jest bielizna, która stanowi pierwszą warstwę na naszej skórze. Obecnie przyjmuje się, że bielizna powinna chronić nas przed utratą ciepła oraz odprowadzać jego nadmiar i pot. Z tego też względu warto zainwestować w bieliznę termoaktywną. Dodatkowo warto zwrócić uwagę czy w bieliźnie wszyta jest srebrna nitka, która ma działanie antybakteryjnie, dzięki czemu niweluje brzydkie zapachy.
Resztę górskiego stroju powinna stanowić koszulka z długim rękawem również wykonana z termoaktywnego materiału oraz ciepła bluza - najlepiej z takiego materiału jak polar.
Teraz omówimy właściwie najważniejszą część górskiego ekwipunku czyli buty. Radzimy nie oszczędzać na butach mimo, iż mogą one okazać się sporym wydatkiem. Buty górskie powinny być przede wszystkim wygodne, tak aby nie powodowały żadnych otarć oraz powinny być ciepłe. Warto również zainteresować się modelami wyposażonymi w odpowiednie membrany takie jak Gore-Tex.
![]() |
Buty ECCO z membraną Gore-Tex |
Na sam koniec kilka słów o zewnętrznej warstwie odzieży na zimę, której celem jest chronić nas przed zimnem i śniegiem. Spodnie i kurtki przeznaczone do tego zdania mogą być wykonane z materiałów nieprzemakalnych jak Gore-Tex, ale sprawdzi się tutaj również odzież softshelowa. Wszystko zależy od warunków w jakich zamierzamy się udać w góry.
![]() |
Damska kurtka zimowa marki Nike |
Brak komentarzy:
Publikowanie komentarza