Szukaj na tym blogu

piątek, 4 grudnia 2015

Poradnik górskiego turysty - czyli jak dobrać odpowiednie buty w góry

Każdy miłośnik górskich szlaków z pewnością wie, że górskie buty to na pewno jeden z najważniejszych elementów wyposażenia. Bezpieczny i za razem udany wypad w góry, może bardzo często zależeć od tego czy nasze stopy nie ulegną przegrzaniu, odparzeniu lub też otarciom. Z tego też względu but górski musi być idealnie dopasowany pod stopę swojego właściciela. Nikt przecież nie chce aby wspomnienia pięknych górskich widoków zostały wyparte przez pamięć o obdartej pięcie lub otarciom palców.
Pamiętaj, iż wybór buta do górskich wędrówek nie może być sprawą przypadkowy. Najnowszy model z najbardziej zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi o wyjątkowej stylistyce nic nie da jeżeli but będzie zwyczajnie niewygodny.

Poniżej prezentujemy wam listę wskazówek, którymi powinniście się kierować podczas zakupu idealnych butów.


Buty trekkingowe sprawdzają się nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach


Po pierwsze, istotny jest wybór odpowiedniego producent. Warto kierować się tutaj opiniami użytkowników, jakie spotykamy na forach internetowych lub w czasopismach o tematyce górskiej. Należy jednak wziąć pod uwagę to iż to co dla jednych okaże się bublem, dla innych może stać się idealnym rozwiązaniem, sprawdzającym się w specyficznych warunkach.

Kolejną istotną cechą butów jest wysokość cholewki. Bo to ona zapewnia odpowiednią ochronę dla naszego stawu skokowego. Dobrze również aby obuwie miało przód wzmacniany gumą lub innym materiałem, gdyż dzięki temu ochronimy skórę buta przed zniszczeniem oraz palce stopy przez wszelkimi urazami.


Buty trekkingowe z wysoką cholewką

  
Zwróćcie również uwagę aby but miał pełny język, tak aby woda nie miała możliwości dotarcia do wnętrza buta przez przestrzeń między językiem a korpusem. Woda w bucie to poważny dyskomfort i wychłodzenie co zimą może przełożyć się nawet na odmrożenia.

Nie można również zapomnieć o membranie zapewniającej odpowiednie oddychanie i wodoodporność. Zazwyczaj do turystyki wysokogórskiej membrana okazuje się być rozwiązaniem idealnym.

Buty trekkingowe marki ECCO


Przy zakupie butów warto także zwrócić uwagę na odpowiedni dobór podeszwy, dopasowany do przeznaczenia buta. Część producentów (zwłaszcza ci z niższej półki) nie zawsze wykazuje się dbałością w tym zakresie. Zdarzają się przypadki, że buty do turystyki wysokogórskiej, rzekomo o solidnej konstrukcji, zaopatrzone są w podeszwę do turystyki miejskiej.
Często pomijanym elementem obuwia są odpowiednie sznurówki. Które potrafią przypomnieć o sobie bardzo często na przykład w wysokich górach, podczas powtarzającej się czynności zawiązywania.
Na sam koniec zostawiliśmy temat ceny. Tutaj jak chyba wszędzie nie ma co się czarować i wierzyć, że buty o niewielkiej, promocyjnej cenie zapewnią takie same właściwości jak droższe odpowiedniki. Niższa cena pociąga za sobą też niższą jakość. Zatem im warunki użytkowania trudniejsze, bardziej wymagające, tym również cena będzie proporcjonalnie większa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz