Szukaj na tym blogu

czwartek, 28 stycznia 2016

Jak zachować się na stoku czyli o etykiecie i bezpieczeństwie w górach słów kilka

Rozpoczynający się sezon ferii zimowych to doskonała okazja aby wypocząć i oddać się szaleństwu na stokach polskich czy zagranicznych kurortów. Wybierając się w góry zabieramy ze sobą masę sprzętu snowboardowego oraz narciarskiego ale czy pamiętamy przy tym o naszym bezpieczeństwie oraz o tym jak należy się zachować podczas szusowania w białym puchu. Pewnie mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale w każdym sporcie obowiązują pewne zasady i reguły. Nie inaczej jest ze sportami zimowymi takimi jak narciarstwo i snowboard - tutaj też panuje pewna etykieta ustanowiona przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS).Zacznijmy jednak od najważniejszej kwestii podczas wyprawy na stok czyli bezpieczeństwa. Zarówno własnego jak i innych osób będących na stoku. Wszyscy znamy realia jakie panują na stoku w szczycie sezonu - zatłoczone trasy, duże kolejki do wyciągów i bardzo szybka jazda. To tylko kilka czynników, które sprzyjają wypadkom.

Dlatego też przed wyjściem na stok warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Sprawdzenie i zabezpieczenie sprzętu, zadbanie o własną kondycję fizyczną, kremy z filtrem UV, krótka rozgrzewka oraz odzież sportowa chroniąca nasze ciało to sprawy kluczowe, na które powinniście zwrócić uwagę. Inną istotną kwestią może okazać się również wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Jak to mówi przysłowie - przezorny zawsze ubezpieczony. Obecnie firmy ubezpieczeniowe oferują szeroką gamę ubezpieczeń, które stanowią rozszerzenie podstawowego ubezpieczenia turystycznego, i obejmują takie rzeczy jak koszty ratownictwa i poszukiwań czy też ubezpieczenie sprzętu narciarskiego jak i snowboardowego.Będąc już na stoku musicie pamiętać zarówno o bezpieczeństwie waszym jak i innych uczestników zabawy na śniegu. Podstawą powinno być dopasowanie prędkości zjazdu do panujących warunków czyli pogody, natężenia ruchu na stoku oraz własnych umiejętności.

Jeżeli chodzi o samą kulturę jazdy na stoku, znaczenie ma wybór toru jazdy. Według wytycznych FIS, to narciarz lub snowboarder znajdujący się wyżej na stoku powinien wybrać tor i kierunek jazdy pozwalający uniknąć zderzenia z narciarzem znajdującym się niżej.FIS opracował także 4 inne punkty etykiety narciarskiej, które to precyzują zachowanie podczas wyprzedzania, krzyżowania się torów jazdy oraz zatrzymywania się i podchodzenia na stoku.
Otóż według FIS podczas wyprzedzania należy zachować ostrożność i właściwą odległość od wyprzedzanego, podobnie należy postępować w przypadku krzyżowaniu się torów jazdy.

Należy również pamiętać, aby nie zatrzymywać się bezpodstawnie na stoku, gdyż powoduje to duże niebezpieczeństwo i przestoje na stokach. Pamiętajcie również, aby przy podchodzeniu i schodzeniu z trasy wybrać jak najmniej kolizyjną drogę, najlepiej jeżeli będzie to pobocze stoku.Zwracajcie także uwagę na oznakowanie na stoku narciarskim i realnie oceniajcie swoje umiejętności przy wyborze rodzaju trasy. Będzie to nie tylko z waszej strony przejaw zdrowego rozsądku ale również szacunku i dbania o bezpieczeństwo innych użytkowników stoku.

Na sam koniec pamiętajcie, że gdziekolwiek się wybieracie zawsze warto znać numery służb ratowniczych w danych kraju, aby móc szybko wezwać pomoc w przypadku nieszczęśliwego wypadku na stoku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz