Szukaj na tym blogu

czwartek, 14 stycznia 2016

Nordic walking - czyli jak dobrać odpowiedni strój i obuwie do uprawiania tego sportu

Nordic walking to sport który w naszym kraju cieszy się coraz większą popularnością. Jako, że stanowi on formę aktywności fizycznej uprawianej na zewnątrz, bardzo istotne jest aby do jego uprawiania dobrać odpowiedni strój.

 

Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z nordic walking musisz dobrać zestaw odzieży dostosowany do danej sytuacji pogodowej oraz taki, który zapewni Ci komfort ćwiczeń. Ilość warstw odzieży jaką będziesz musiał ubrać jest ściśle powiązana z warunkami atmosferycznymi.

Pierwsza warstwa odzieży ma pomóc w kontroli krążenia oraz wchłaniać produkowany podczas wysiłku przez organizm pot, aby skóra była sucha i ciepła. Z tego też względu zaleca się aby warstwa ta była wykonana z naturalnych materiałów. Optymalnym rozwiązaniem jest ubranie bielizny termoaktywnej. Kolejna warstwa odzieży ma za zadanie izolować ciało przed zimnem. Jest ona niezwykle istotna podczas uprawiania nordic walkingu w czasie zimowego okresu. Natomiast ostatnia, zewnętrzna warstwa odzieży ma za zadanie chronić nas przed wiatrem oraz deszczem.
Oprócz odpowiedniego ubioru najbardziej istotnym elementem wyposażenia są odpowiednio dobrane buty. Musisz jednak wiedzieć, iż do nordic walkingu zwykłe obuwie sportowe o cienkiej podeszwie nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie jest ono w stanie zapewnić odpowiedniej amortyzacji oraz ochrony przed nierównościami terenu. Również obuwie stworzone stricte do biegania nie sprawdzi się najlepiej podczas uprawiania nordic walkingu, ze względu na brak prawidłowego podparcia stopy.
Normalnie, podczas biegu tą częścią stopy, która jako pierwsza ma kontakt z podłożem jest  śródstopie, natomiast w nordic walkingu ruch rozpoczynany jest od pięty. Dlatego też obuwie do tego sportu posiada konstrukcję umożliwiającą jak najszybsze przeniesienie ciężaru ciała z pięty na śródstopie.
Ponadto w butach skierowanych do uprawiania nordic walking bardzo ważne jest amortyzowanie wstrząsów, co uzyskuje się dzięki implementacji w obuwiu miękkiej pianki na wysokości pięty. Również ze względu na ruch wykonywany podczas nordic walkingu buty do tego sportu mają ściętą podeszwę w tylnej części (pod piętą) i elastyczne śródstopie. Maszerując z kijami poruszamy się znacznie dłuższym krokiem, niż podczas zwykłego spaceru, angażując do pracy całą stopę. Taka konstrukcja pomaga w stawianiu każdego kroku i zmniejsza zmęczenie.

Podczas uprawiania nordic walkingu w okresie zimowym warto również wziąć pod uwagę odporność obuwia na przemoczenie. Z tego też względu należy szukać butów z membranami zapobiegającymi przenikaniu wilgoci do wnętrza oraz zapewniającymi odpowiednią oddychalność.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz