Szukaj na tym blogu

czwartek, 7 stycznia 2016

Wyjście zimą w góry czyli jak bezpiecznie podziwiać piękno pokrytej śniegiem przyrody

Chyba możemy oficjalnie ogłosić, że zima w tym roku już zawitała na dobre. Jest to wspaniała wiadomość dla wszystkich  amatorów górskich wędrówek. Wędrowanie po górach o tej porze roku wymaga jednak pewnych przygotowań, dlatego też postaramy się wam podpowiedzieć jakimi zasadami należy się kierować, aby taka zimowa eskapada była przyjemnością i nie zamieniła się w koszmar.

Otóż należy pamiętać, że właściwe przygotowanie do wędrówki to niemal połowa sukcesu. Zimą nie powinniśmy się wybierać w góry bez odpowiedniego obuwia, takiego jak buty trekkingowe uznanych marek, na przykład Ecco. Buty te zapewnią waszym stopom nie tylko bezpieczeństwo ale również odpowiednią temperaturę i przyczepność podczas przemieszczania się po oblodzonych szlakach. Równie ważne są ciepłe skarpety ( warto pamiętać o zabraniu dodatkowej pary do przebrania ). Do innych nieodzownych elementów ekwipunku zimowego turysty należy zaliczyć ciepłą czapkę, nieprzemakalne rękawice, mapę oraz ubiór na tak zwaną ,,cebulkę" czyli zakładanie na siebie kilku warstw odzieży, przez co mamy większą kontrolę nad temperaturą własnego ciała. Bardzo często zdarza się, że turyści gubią na szlaku rękawiczki czy też czapkę, warto więc zabrać ze sobą zapasową parę. Należy również wziąć pod uwagę zabranie do plecaka termosu z ciepły napojem oraz podstawowego prowiantu, jeżeli nie planujemy zawitać do jednego z górskich schronisk. Pamiętajcie również aby zapisać w swoim telefonie numer do TOPRu, gdyż nigdy nie wiadomo, czy nie będziemy potrzebować pomocy.

Przykład butów trekkingowych marki ECCO, które znakomicie nadają się na zimowe wędrówki po górach


Wszystkie zimowe górskie wycieczki planujcie zgodnie ze swoim doświadczeniem oraz kondycją i panującymi warunkami atmosferycznymi. Musicie zawsze mieć w tyle głowy, że pogoda w górach potrafi zmienić się niezwykle szybko, i należy umieć ocenić kiedy należy zawrócić ze szlaku aby nie przysporzyć sobie problemów. Pamiętajcie również, że zimą dni są o wiele krótsze niż latem, dlatego zaleca się aby wędrówkę na szlaku rozpocząć od wczesnych godzin porannych i zakończyć ją przed zapadnięciem zmroku.Równie istotne jest aby nie wybierać się w góry podczas śnieżnych zadymek czy też gęstej mgły. Niech też nigdy nie kusi was aby zejść ze szlaku i zrobić sobie jakiś skrót przez las. Pamiętajcie również aby przed każdym wyjściem sprawdzić aktualny stopień zagrożenia lawinowego, który codziennie ogłasza TOPR.
W czasie postojów na szlaku, jeżeli macie taką możliwość to starajcie się założyć na siebie jakąś dodatkową warstwę odzieży, ponieważ stojąc w miejscu zupełnie inaczej odczuwamy zimno niż podczas marszu.Na sam koniec, pamiętajcie, że wybierając się zimą na szlak powinniście powiadomić o tym gdzie się wybieracie oraz o jakiej godzinie planujecie powrócić. Jeżeli w czasie wycieczki zmienicie zdanie i wybierzecie się w inne miejsce to pamiętajcie, aby o zmianie tej powiadomić osobę, której wcześniej sygnalizowaliśmy wyjście. W przypadku jakiegokolwiek nieszczęścia, osoba ta będzie w stanie zawiadomić ratowników i sprowadzić dla was pomoc. Zawsze też przed wyjściem naładujcie swój telefon komórkowy aby móc wezwać pomoc.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz