Szukaj na tym blogu

piątek, 19 lutego 2016

Jak odpowiednio zadbać o buty w trakcie zimy? Poradnik

Buty, te sportowe jak i do codziennego użytku wymagają pewnej troski jeżeli chcemy się nimi cieszyć przez długi czas. Zwłaszcza w okresie zimowym kiedy to buty są narażone na szkodliwe działanie wielu czynników zewnętrznych. Z tego też względu w tym trudnym dla obuwia czasie należy zadbać o jego odpowiednią impregnację.Najpierw zajmijmy się omówieniem pielęgnacji butów skórzanych. Należy pamiętać aby oczyścić je wilgotną szmatką lub też  delikatną szczoteczką, aby usunąć zabrudzenia z wierzchu. W celu pozbycia się zacieków, na przykład tych z soli, której pełne są ulice w okresie zimowym, trzeba do wody dodać niewielką ilość detergentu. Kiedy już skóra wyschnie, możemy przystąpić do aplikacji pasty do butów.Pamiętajcie aby zawsze decydować się na zakup pasty do pucowania lub polerowania butów, a nie past nabłyszczających. Samo polerowanie butów powinno trwać około 10 minut i powinniśmy do tego celu użyć bawełnianej szmatki lub też szczoteczki z miękkim włosiem, aby osiągnąć pożądany przez nas efekt końcowy.
Jeżeli chcecie nadać butom skórzanym wyjątkowo ładnego połysku, to już po wypastowaniu możecie skorzystać ze sprawdzonego sposobu i wypolerować je nylonową pończochą.

Ciekawostka - buty skórzane można również czyścić skórką z banana


A co zrobić z bardziej eleganckim obuwiem, takim jak buty lakierowane czy też wykonane ze skóra lakierowanej? Otóż obowiązuje w ich przypadku jedna podstawowa zasada - aby takich butów nigdy nie pastować gdyż mogą one utracić swój połysk. W przypadku tego rodzaju obuwia można zastosować mycie mlekiem, wazeliną lub najlepiej specjalnym środkiem przeznaczonym właśnie do skóry lakierowanej.

Zestaw do impregnacji butów marki Ecco


A jak odpowiednio zadbać o buty zamszowe? W ich wypadu niezbędne jest użycie specjalnych środków przeznaczonych właśnie do oczyszczania i impregnacji tego rodzaju obuwia. Pamiętaj także, żeby do czyszczenia zamszowych butów użyć gumowej szczoteczki.
W przypadku zamszu, drobne zabrudzenia można usunąć prostym domowym sposobem czyli przy użyciu czystej gumki, takiej do wycierania ołówka. Jeżeli buty jednak są już bardziej zabrudzone to najlepiej będzie wyszczotkować je namydloną szczoteczką do rąk, a po wyschnięciu przez pewien czas przytrzymać je nad naczyniem z wrzątkiem przez co sprawimy, że podniosą się włoski zamszu. Po tym wszystkim możemy przetrzeć buty zamszowe miękką szczoteczką.Na sam koniec cenna rada jeżeli zdarzyło się wam przemoczyć buty w zimie. Otóż najlepiej będzie wypchać wnętrze buta gazetami, a następnie odłożyć je z dala od źródła ciepła. Dzięki swoim właściwościom papier wchłonie wilgoć a buty szybciej wyschną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz