Szukaj na tym blogu

piątek, 4 marca 2016

Tenis ziemny - jak dobrać odpowiednie buty do tego sportu?

Tenis to niezwykle dynamiczny sport w którym udział biorą niemal wszystkie partie mięśni. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to mięśnie górnej części ciała odpowiedzialne za serwis i pracę rakietą są najistotniejsze, jednak to od tego jak sprawnie po korcie porusza się zawodnik zależy tak na prawdę jego sukces. Dlatego to nie rakieta tenisowa, a odpowiednie buty są najważniejszą częścią wyposażenia tenisisty. Optymalnie dobrany model butów nie tylko sprawi, że będziemy znakomicie prezentować się na korcie, ale co najważniejsze zapewni niezbędny komfort podczas gry, pozwoli na lepszą pracę nóg na tenisowym korcie oraz zmniejszy ryzyko groźnych kontuzji. Należy tutaj pamiętać, że model obuwia tenisowego dobieramy zawsze pod kątem nawierzchni na której gramy.
Istotną cechą obuwia tenisowego jest również zapewnienie stabilnej pozycji stopie oraz odpowiednia wentylacja. Z tego też względu cholewka butów tenisowych powinna być wykonana z lekkich materiałów. Warto również zwrócić uwagę na to aby buty posiadały wbudowane panele wentylacyjne, dzięki czemu wewnątrz buta będzie zapewniona swobodna cyrkulacja powietrza co przełoży się na to iż stopa gracza będzie pozostawała sucha i nie będą mu grozić nieprzyjemne otarcia czy też podrażnienia.
Wszystkie wspomniane cechy butów tenisowych są niezwykle istotne jednak to odpowiednio dobrana podeszwa decyduje o tym czy w danych butach będzie się Wam dobrze grało. Zawsze należy jednak upewnić się, iż podeszwa butów tenisowych jest elastyczna i jednocześnie odpowiednio wytrzymała.Aby więc dobrać optymalny rodzaj butów tenisowych musicie doskonale wiedzieć na jakiej nawierzchni będziecie grali. Producenci obuwia tenisowego oferują modele z różnym bieżnikiem podeszwy waśnie w zależności od wybranego rodzaju podłoża. Tylko w ten sposób buty będą w stanie wam zapewnić stabilność i odpowiednią trakcję.

Różne rodzaje nawierzchni boisk tenisowych


Zasadniczo wyróżniamy trzy typy podeszwy buta w zależności od rodzaju nawierzchni. I tak pierwsza to podeszwa jodełkowata, która została stworzona do gry na kortach ziemnych. Kolejny rodzaj to podeszwa gładka, która najlepiej sprawdza się do gry w krytych halach sportowych. Ostatni rodzaj to swoisty kompromis czyli podeszwa uniwersalna, której używa się na różnych typach nawierzchni, ale na żadnej z nich nie jest ona w stanie dorównać butom z podeszwą dedykowaną do konkretnego rodzaju.
Na sam koniec warto wspomnieć, że przed zakupem warto również zwrócić uwagę na wiązanie butów tenisowych. Odpowiedni jego rodzaj oraz przeplot sznurówek bardzo pomaga w zapewnieniu stabilności i amortyzacji podczas gry.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz