Szukaj na tym blogu

piątek, 29 kwietnia 2016

Buty na fitness czyli krótki poradnik co wybrać

Większość ekspertów nie bez powodu podkreśla jak ważne są odpowiednie buty dla prawidłowego treningu. Jako, że to one są odpowiedzialne za amortyzację oraz stabilizację stopy i to od nich zależy komfort ćwiczeń - błędny dobór obuwia może przyczynić się nawet do zwiększenia możliwości powstania kontuzji.Mimo takiego stanowiska ekspertów, znacząca liczba osób uważa, że sam fakt, iż buty są oznaczone jako sportowe jest już wystarczający. Bardzo często można zobaczyć osoby, które biegają i ćwiczą w zwyczajnych tenisówkach, trampkach czy też butach halowych, a później dziwią się, że odczuwają ból w stopach lub też bardzo często łapią różnego rodzaju kontuzje. Źle dobrane buty mogą nawet przyczynić się do późniejszych problemów z kolanami i kręgosłupem.
Dlatego też decydując się na wybór tanich lub uniwersalnych butów do ćwiczeń, tak na prawdę nie oszczędzacie pieniędzy, gdyż późniejsze wydatki na leczenie mogą okazać się dużo większe.Jak zatem wybrać odpowiednie buty? Otóż zacznijmy od jednej, prostej i podstawowej zasady, która mówi, że buty do ćwiczeń i fitnessu to nie to samo, co buty do biegania.
Oczywiście, można próbować ćwiczyć w butach do biegania, mimo że jest to raczej kiepskie rozwiązanie, ale nie można już biegać w butach do ćwiczeń.
Charakteryzują się one przecież zupełnie inną konstrukcją, inną podeszwą oraz są dużo bardziej sztywne.Warto też przypomnieć zasadę odnośnie doboru rozmiaru butów do ćwiczeń i biegania, która jasno radzi, aby buty tego rodzaju były około pół rozmiaru większe od twoich butów do chodzenia.Na co zatem zwrócić szczególną uwagę? Zacznijmy od samej podeszwy. Powinna ona charakteryzować się dobrą przyczepnością, aby zapewnić odpowiednie trzymanie na podłodze czy też parkiecie. Sama podeszwa powinna być twardsza i sztywniejsza niż ta w butach do biegania - wszystko aby pomóc utrzymać odpowiednią stabilność podczas ćwiczeń siłowych. Dla osób o większej wadze, sugerujemy wybór podeszwy z poduszką powietrzną czy też żelowa, aby poprawić amortyzację.Omówiliśmy więc podeszwę, jakie zatem inne cechy powinien posiadać dobry but do ćwiczeń i fitnessu?
Na pewno powinien być on lekki i wykonany z oddychających materiałów, aby zapewnić stopie odpowiednią przewiewność podczas treningu. Ponadto jego konstrukcja powinna być tak przewidziana, aby tył buta był na wysokości kostki, co pozwoli na lepszą ochronę stawów skokowych.
Obuwie, które spełnia powyższe wymagania, z cała pewnością będą optymalnym wyborem do fitnessu, ćwiczeń siłowych czy też treningu cardio i pomoże wam w osiągnięciu wyznaczonych celów treningowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz