Szukaj na tym blogu

piątek, 22 kwietnia 2016

Jak zadbać o buty do biegania - krótki poradnik

Znakomita większość biegaczy zarówno tych profesjonalnych jak i amatorów traktuje swoje obuwie sportowe niemal jak prawdziwego przyjaciela. To w końcu dzięki butom sportowym odnoszą zwycięstwa i dbają o swoją kondycję i dobre samopoczucie. Dobrze jest zatem odwdzięczyć się butom i w zamian zadbać o nie po każdym treningu w należyty sposób.Pamiętaj, że nie tylko ty zasługujesz na regenerację po wyczerpującym wysiłku fizycznym - przyda się ona również twoim butom.
Najlepiej będzie jeżeli położysz je w miejscu  gdzie jest bardzo dobra cyrkulacja powietrza i wyciągniesz z butów wkładki. Niezwykle istotne jest aby pamiętać o wkładaniu do szafy jednie suchych i czystych butów. Często biegając twoje buty narażone są na całą masę różnego rodzaju zanieczyszczeń. Musisz je zatem dokładnie oczyścić, do czego zazwyczaj wystarczająca okazuje się zwykła szczoteczka oraz kilka godzin z dala od Twoich stóp, aby buty były w pełni gotowe do następnego treningu.
Najgorszą rzeczą jaką możesz zrobić swoim butom do biegania to zostawienie ich wilgotnych lub co gorsza całkowicie mokrych. W takich butach bardzo łatwo o powstanie szkodliwych grzybów czy też pleśni. Nie idź jedna na łatwiznę i nie próbuj osuszyć ich jak najszybciej, zostawiając je na słońcu czy też używając suszarki. Przy zbyt intensywnym źródle ciepła obuwie bardzo łatwo ulega pewnym deformacjom i traci swoje szczególne właściwości.
Ponadto, jeżeli chcesz pozbyć się z butów przykrych zapachów warto zainwestować w specjalne preparaty stworzone do pielęgnacji obuwia.
Bardzo często zdarza się również iż po wyczerpującym treningu będziesz czuł wilgoć w swoich butach. Potrzebne będzie więc ich wysuszenie od środka. W tym celu najlepiej użyć papierowego ręcznika, którym ostrożnie należy wypchać wnętrze buta. Po wyschnięciu wystarczy przetrzeć je szmatką, aby zebrać wytrącającą się sól.
Przypominamy też, że buty do biegania powinny służyć tak jak sugeruje ich nazwa - wyłącznie do bieganie. Uprawianie w nich innych dyscyplin sportowych jest niezalecane. Buty biegowe zostały zaprojektowane do ruchu cyklicznego, kiedy to cały czas kierujesz się w jedną stronę. Dla przykładu podczas gry w koszykówkę, będziesz rozciągał swoje obuwie cały czas na boki co od razu przełoży się na degradację ich właściwości.
Na sam koniec, warto przypomnieć, aby unikać prania butów sportowych, gdyż każde pranie wyraźnie skraca ,,życie'' tego rodzaju obuwia. Decyduj się więc na ich mycie, jedynie w sytuacjach gdy jest to absolutnie konieczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz