Szukaj na tym blogu

piątek, 8 kwietnia 2016

Wyprawa w góry wiosną czyli krótki poradnik jak się dobrze przygotować

Każda górska wycieczka obarczona jest pewnym ryzykiem. Wszyscy przecież wiedzą, że pogoda w górach potrafi się zmienić bardzo szybko i ciężko ją przewidzieć. Z tego też względu wychodząc na szlak zawsze należy być przygotowanym na każdą ewentualność.
Wiosna która już na dobre zawitała do naszego kraju to właśnie fantastyczny czas aby rozpocząć piesze wędrówki. Wiosną cała przyroda budzi się do życia, a górski krajobraz prezentuje się jak nigdy wcześniej. Jak zatem ubrać się i przygotować do zwiedzania w tym okresie? Zapraszamy do lektury.
Na samy początku należy pamiętać, iż niezależnie od pory roku najbardziej istotna jest odpowiednia kurtka. Bez względu na to jaki rodzaj wyprawy preferujemy, należy wybrać dobrej jakości kurtkę wykonaną z najlepszych materiałów.
Decydując się na zakup kurtki na wiosnę postawmy przede wszystkim wodoszczelność. Którą określa się za pomocą milimetra słupa wody. Najbardziej zaawansowane technologicznie kurtki na rynku oferują wartości przekraczające nawet 10.000 mm H20. Równie ważna jest oddychalność wierzchniej odzieży, która również powinna być na poziomie 10.000.
Jeżeli panująca za oknem temperatura jest już wystarczająco wysoka i słoneczna, to należy zdecydować się na kurtkę typu softshell. Jej zadaniem jest świetna izolacja od wiatru. Z tego też względu znakomicie nadaje się ona podczas warunków przejściowych, zwłaszcza gdy na dworze jest dość chłodno lub wietrznie.
Niestety nie można mieć wszystkiego i minusem tego typu kurtek jest niski współczynnik wodoodporności, zyskujemy jednak świetną izolację, dobrą oddychalność oraz lekką konstrukcję.
Ponadto należy pamiętać, że wybierając się wiosną w góry należy zadbać o to aby wybrać zróżnicowaną odzież. Chodzi oczywiście o słynny ubiór na cebulkę.
Bardzo dobrym pomysłem może się okazać wybór spodni z odpinanymi nogawkami, co jest niezwykle pomocne przy nagłych spadkach temperatury. Pamiętajmy, żeby założyć na siebie kilka warstw odzieży górnej. Dzięki temu w każdej chwili będziecie w stanie zdjąć którąś z warstw aby dostosować ubiór do panujących warunków. Warto się również zaopatrzyć w ciepły polar, który zapewni ochronę termiczną w nie sprzyjających warunkach.
Na sam koniec nie zapomnijcie o butach - są one niezwykle ważne. Bardzo często zdarza się, że wiosną chcemy zrezygnować z ciepłego i nieprzemakalnego obuwia z grubą podeszwą na rzecz lżejszych butow co jest oczywiście błędem. Pamiętajcie, że nigdy nie wiecie co czeka was na szlaku. Wiosna to ta pora roku gdzie nadal możecie spotkać zalegający gdzieniegdzie śnieg czy też lód.Zalecamy zetem wybór dobrych butów trekingowych, które zapewnią waszym stopom stabilność, a wyższa cholewka będzie chronić przed urazami. Szczególnie warto zwrócić uwagę na produkty wyposażone w membrany typu Gore-tex, które w swojej ofercie mają między innymi takie marki jak Clarks czy też Ecco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz