Szukaj na tym blogu

czwartek, 2 czerwca 2016

Japonki – historia obuwia, rodzaje oraz kiedy należy je nosić

Dzisiaj weźmiemy na tapetę jeden z najpopularniejszych rodzajów obuwia podczas letnich upałów czyli japonki. Według definicji są to lekkie buty które utrzymują stopę za pomocą dwóch pasków.
Możecie sobie z tego nie zdawać sprawy ale japonki posiadają bardzo bogatą historię. Były one używane już ponad 6000 lat temu.Zacznijmy jednak od początków czyli właśnie od historii tego obuwia. Mimo iż angielska nazwa to ,,flip-flop" i wywodzi się z dźwięku jaki ten but wydaje w Polsce przyjęła się nazwa japonki.
Jednak tak na prawdę buty te wcale nie pochodzą z Japonii. Pierwszy raz pojawiły się one na stopach starożytnych Egipcjan około 4 tysiące lat p.n.e.

Historyczne modele


Na początku były one wytwarzane z papirusu. Jednak już w innych regionach świata do których zawitały japonki, wykonywano je z zupełnie innego materiału. Dla przykładu w Afryce była to skóra zwierzęca, natomiast w chinach i Japonii słoma. Jako ciekawostkę wspomnimy, że w Indiach można było spotkać japonki wykonane z pewnej odmiany ryżu.Pomysł na japonki z całą pewnością nie był podyktowany kwestią stylu czy też mody. Za powstaniem tego rodzaju obuwia przemawiały zwyczajnie względy praktyczne. Japonki pozwalały zapewnić stopom podczas upałów ulgę i odpowiednią wentylację.
W Europie japonki pojawiły się dopiero w XX wieku kiedy to przywieźli je ze sobą żołnierze wracający z II Wojny światowej.

Szybko zyskały sobie one dużą popularność w wielu krajach takich jak USA, Australia czy też Brazylia, głównie jako obuwie na basen czy też plażę. W niektórych z nich zyskały sobie one nawet swoją nową lokalną nazwę. Najbardziej znane są brazylijskie ,,haviaianas" i pod tą nazwą wprowadzono na rynek pierwsze klapki.Obecnie japonki najczęściej wykonane są z gumy czy też pianki, chociaż niektórzy producenci oferują modele wykonane z innych materiałów. W przypadku japonek, bardzo ważny jest odpowiedni dobór rozmiaru. Muszą one jak najlepiej trzymać się stopy. Również obecne do niedawna przeświadczenie, że japonki to obuwie raczej damskie odchodzi do lamusa i na rynku zobaczyć można coraz to bogatszą ofertę dla mężczyzn.Kiedy zatem najlepiej jest nosić japonki? Otóż przede wszystkim obuwie tego typu sprawdzi się podczas wakacji czy też kąpieli na basenie. Obecnie dość często można również zauważyć, że japonki są noszone jako zwyczajne, casualowe obuwie. Należy jednak mieć na uwadze, aby unikać tego rodzaju obuwia w bardziej oficjalnych stylizacjach. W końcu garnitur i japonki to raczej dość ekstremalne połączenie.Obecnie na rynku dostępne modele można podzielić na trzy kategorie.
Pierwszy z nich czyli japonki wykonane z gumy, to obuwie przeznaczone do aktywności związanej z wodą. Bardzo szybo wysychają i nie pozostawiają twoich stóp mokrych. Są również stosunkowo odporne na uszkodzenia.
Drugi rodzaj to japonki z pianki, które często posiadają również elementy wykonane z innych materiałów jak słoma czy też plastik. Do ich minusów zaliczyć należy mniejszą wytrzymałość. Sprawdzą się jednak znakomicie podczas długich, letnich spacerów.Ostatnia grupa to japonki nieco bardziej eleganckie, które zazwyczaj wykonane są ze skóry. Można ich używać podczas bardziej casualowych uroczystości czy też na co dzień. Wyglądają one co prawda znacznie bardziej elegancko niż poprzednie wspomniane modele, jednak nawet w ich przypadku należy dokładnie rozważyć na jaką okazję chcemy je założyć, tak aby nie popełnić żadnej modowej gafy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz