Szukaj na tym blogu

piątek, 15 lipca 2016

Czy góry latem mogą być niebezpieczne? Poradnik przezornego turysty

Może się wydawać, że niebezpieczeństwo w górach czyha na nas jedynie w zimie. Niestety nic bardziej mylnego. Niezależnie od pory roku w górach o naszym życiu zazwyczaj decydują sekundy. Przypadkowe poślizgnięcie, upadek, czy też uderzenie pioruna to rzeczy, które wydarzyć się mogą w każdej chwili.
Zatem największym błędem jaki można popełnić wybierając się w góry jest  brak pokory wobec natury. Pamiętajmy, że zawsze decydując się na wyjście w góry musimy liczyć się z możliwością różnych niebezpieczeństw.Jak wspomnieliśmy we wstępie, w górach mogą dziać się rzeczy niezależne od nas jak nagłe burze czy też grad, jednak są też inne zagrożenia, których w znakomitej większości da się uniknąć - takie jak wychłodzenie organizmu, które nawet latem może nas dopaść, odwodnienie, zawał czy też porażenie piorunem.
To, że podczas wakacji w górach wokół nas panuje piękna aura wcale nie zwalnia nas z myślenia o możliwych niebezpieczeństwach.Podczas takich wysokich temperatur może właśnie zagrażać nam niebezpieczeństwo nagłej burzy czy też odwodnienia organizmu. Co zatem zrobić w górach aby podczas burzy uniknąć rażenia piorunem? Najprostszą metodą jest oczywiście najpierw sprawdzić prognozę pogody. Jeżeli meteorolodzy przewidują burze, raczej nie planujmy wypraw w wyższe partie górskie.

Można również postarać się zminimalizować ryzyko porażenia piorunem. Wystarczy na przykład wychodzić w góry wcześnie rano, gdyż burze zazwyczaj występują w godzinach popołudniowych.
Jeżeli burza już nas złapie to należy unikać cieków wodnych, nie stawać pod najwyższym drzewem, oraz w miarę możliwości jak najszybciej zejść z grani.Innym wcale nie oczywistym zagrożeniem które czeka na turystów w lecie jest wyziębienie organizmu. Jak zapewne wiecie pogoda w górach bardzo szybko może się zmienić. Nagle temperatura, na przykład podczas burzy, może spaść. Nikogo nie powinien też dziwić opad śniegu czy też gradu w czasie lata w górach. Jeżeli zatem nie jesteśmy odpowiednio przygotowani, możemy łatwo doprowadzić w takiej sytuacji do wychłodzenia organizmu.Wychodząc zatem góry latem należy mieć ze sobą w plecaku niezbędne przedmioty, które pozwolą nam przetrwać w razie niespodziewanych wypadków.
Oczywiście zawartość naszego plecaka będzie zależeć od tego jaką trasą zamierzamy wyruszyć. Niemniej jednak niezbędne wydają się takie przedmioty jak folia termiczna, ciepłe, nieprzemakalne ubranie, mapa oraz coś do picia i wysokokaloryczne jedzenie.Na sam koniec przypominamy o najważniejszym, czyli odpowiednim obuwiu. Cały czas można zobaczyć w górach turystów, którzy wyruszają na szlak w zwykłych adidasach czy też klapkach. Buty na górskie wędrówki muszą być wygodne, lekkie, najlepiej posiadać cholewkę ponad kostkę i posiadać podeszwę zapewniającą bardzo dobrą przyczepność.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz