Szukaj na tym blogu

piątek, 8 lipca 2016

Wakacje w górach czyli jak zadbać o buty trekkingowe

Każdy turysta wie, że buty stanowią najważniejszy element wyposażenie. Nie trzeba raczej o tym nikogo przekonywać. Przecież to właśnie dzięki dobrze dobranemu obuwiu możemy cieszyć się spokojną i komfortową wędrówką po górach.
Jednak aby z butów które służą wam do zdobywania nowych szczytów i podziwiania piękna przyrody dało się jak najdłużej korzystać, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Dzisiaj więc przygotowaliśmy dla was krótki poradnik na temat pielęgnacji obuwia trekkingowego.Najważniejszą, a jednak zarazem najczęściej pomijaną radą jest stosowanie się do zasad danego producenta obuwia. Praktycznie wszystkie buty posiadają główne wytyczne na temat ich pielęgnacji i konserwacji. Znajdują się one najczęściej na specjalnej ulotce lub też umieszczono je na wewnętrznej stronie języka. Należy zaufać zdaniu producenta, który to najlepiej wie jak obchodzić się z danym produktem. Radzimy więc zwracać baczną uwagę na informacje zamieszczane przez producentów. Równie istotne jest także unikanie błędów w użytkowaniu obuwia. Jednym z najczęściej popełnianym jest suszenie przemoczonych butów na ostrym słońcu czy też w ekstremalnych przypadkach bezpośrednio na kaloryferze.
Pamiętajcie iż buty zawsze powinny być suszone w temperaturze pokojowej. Można jedynie cały ten proces wspomóc poprzez wypełnienia wnętrza buta gazetą, która to pomoże wyciągnąć wilgoć oraz zapobiegnie odkształceniom.Jeżeli chodzi o konserwację i pielęgnację butów trekkingowych bardzo dużo zależy od tego z jakiego materiału zostały one wykonane. Istotne jest aby wszelkiego rodzaju pasty i impregnaty zawsze aplikować na czyste i suche obuwie. Tylko wtedy efekty twoich działań przyniosą zamierzony efekt.Jeżeli zatem wasze buty trekkingowe zostały wykonane z z naturalnej skóry licowej możecie być pewni, że po zakupie przez pewien czas będą one całkowicie wodoodporne. W celu usunięcia zabrudzeń z tego rodzaju butów najlepiej użyć letniej wody i miękkiej gąbki lub szczotki z bardzo miękkim włosiem. W celu pielęgnacji radzimy stosować sprawdzone preparaty wysokiej jakości do skóry licowej w postaci wosku lub też pasty.Co jeżeli posiadamy buty trekkingowe wykonane z nubuku, weluru czy innych materiałów? Należy zadbać o nie w nieco inny sposób. Naturalnie zasada aplikacji preparatów na czyste obuwie i zasada ich suszenia pozostają niezmienne.
Jednakowoż do czyszczenia tego rodzaju butów lepiej używać specjalnej szczotki, która zadba o materiał a także pozwoli dotrzeć do zakamarków i je dokładnie wyczyścić. W przypadku tego rodzaju butów najlepiej również zdecydować się na użycie preparatów w aerozolu. Ich sposób aplikacji może się różnić w zależności od danego producenta, dlatego też zawsze należy zapoznać się z instrukcją umieszczoną na opakowaniu.Dzięki tym kilku prostym i łatwym wskazówkom nie tylko znacząco wydłużycie żywotność waszych butów trekkingowych, ale będziecie również mieli gwarancję, że wasze stopy będą przygotowane na najtrudniejsze warunki jakie mogą spotkać was na szlaku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz