Szukaj na tym blogu

piątek, 16 września 2016

Ciekawostki na temat biegania o których nie miałeś pojęcia

Czy zdajecie sobie sprawę, że przeciętny człowiek ma w swoim organizmie taki zapas energii, który pozwoli mu na bieg z prędkością około 25 km/h bez żadnych przerw przez blisko 3 dni?
Jeżeli nie to zapraszamy was do lektury dzisiejszego wpisu w którym poruszymy mało znane fakty na temat biegania. Zapraszamy!
Na sam początek ciekawostka na temat maratonu. Pewnie nie zdajecie sobie z tego sprawy ale powinien on mierzyć 37 kilometrów. Obecnie jednak biegacze pokonują dystans wynoszący dokładnie 42 kilometry i 195 metrów. Skąd więc taka rozbieżność? Otóż według tradycji dystans ten powinien wynosić tyle co ten pokonany przez wysłannika z bitwy pod Maratonem do Aten. Jak się okazuje było to 37 kilometrów. Jednak już na pierwszych odbywających się igrzyskach dystans ten zaokrąglono do 40 km. W późniejszych latach Królowa Wielkiej Brytanii chciała aby ten dystans został wydłużony o kolejne 2 km gdyż zależało jej na dobrym widoku na linię mety ze swojej trybuny.Wiemy zatem jaką długość powinien mieć maraton, a jaki jest największy obecnie odbywający się maraton na świecie? Na ten moment palmę pierwszeństwa dzierży maraton w Nowym Jorku gdzie udział bierze ponad 50 tysięcy biegaczy. Jest to tak duże wydarzenie sportowe i medialne, że można podczas niego zauważyć startujące gwiazdy kina czy też telewizji.
Wspomnimy jeszcze o jednym rekordzie związanym z bieganiem - o największej liczbie zawodników biegnących w jednym biegu. Rekord znajdujący się w księdze Rekordów Guinnessa został ustanowiony w 1994 roku w Barcelonie i mówi o 109 457 biegaczach, którzy pokonali dystans 11 kilometrów.Teraz coś na temat biegania boso. Otóż okazuje się, że jest ono bardzo zdrowe dla twoich stóp ponieważ bardzo pozytywnie wpływa na stawy. Jeżeli jednak nie jesteś przekonany do tego rodzaju biegania to zawsze warto zaopatrzyć się w porządne buty sportowe.

Warto również odnotować, że na bieganie nigdy nie jest za późno. Dowodzi tego przykład najstarszego maratończyka -  Pana Sikh Fauja Singh, który to w wieku 100 lat pokonał w 2011 roku maraton Watrerfront w Toronto.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz