Szukaj na tym blogu

piątek, 30 września 2016

Zadbaj o swoją formę czyli o planie treningowym na jesien słów kilka

Z początkiem jesieni z drzew spadają liście i analogicznie spadać może również twoja forma. Można jednak tego uniknąć. Mimo tego iż jesień nie wydaje się optymalną porą roku do treningu to jednak doświadczenia pokazują, że jest zupełnie odwrotnie. Zwłaszcza jeżeli mówimy o bieganiu.
Na dworze jesienią jest przecież wciąż wystarczająca temperatura na noszenie krótkich spodenek, a jednocześnie towarzyszy nam momentami przyjemny chłodek. Ponadto właśnie jesteś po upalnym lecie podczas którego zadbałeś o odpowiedni trening i teraz twoja forma osiągnęła najwyższy poziom.

Jesień jednak wcale nie trwa długo i jeżeli nie wykorzystasz odpowiednio tego czasu to wraz z nastaniem zimy możesz utracić całą formę, którą zbudowałeś. Można jednak podejść to tej kwestii z głową i cały czas kontynuować pracę nad własną kondycją, dzięki temu w przyszłym roku będziesz zdolny do osiągania znacznie lepszych wyników.Zatem już od początku bieżącego roku rozpocząłeś swoją przygodę z bieganiem i teraz kiedy jesteś już wyposażony w odpowiednie buty, optymalnie dobrane trasy nic nie stoi ci na przeszkodzie aby dalej rozwijać się w tym kierunku nawet jesienią. Utrzymanie dotychczasowych osiągnięć właśnie teraz stanowi klucz do tajemnicy przetrwania zimy, która jest zmorą każdego biegacza.
Najważniejsze jednak oprócz nie zapominania o treningach jest zadbanie o ciągłą motywację i siłę do podejmowania kolejnych wyzwań. Dlatego dobrze w okresie jesiennym jest wybrać sobie jakieś nowe cele.

Jeżeli zatem do tej pory ciągle biegałeś w mieście to teraz zapomnij o asfalcie i wybierz się biegać w teren. Dzięki temu nie tylko będziesz miał okazję podziwiać piękno przyrody ale również zmniejszysz ryzyko urazów, jako że nawierzchnia na leśnych traktach jest znacznie przyjaźniejsza dla twoich stawów.

Warto również postawić na częste zmiany tempa. Jeżeli do tej pory zawsze biegałeś w stałym, optymalnym tempie to teraz próbuj różnicować każdy trening wprowadzając szybsze i wolniejsze momenty biegu.

Postarajmy się zatem jak najlepiej wykorzystać tą naszą polską, złotą jesień aby w nowym roku móc bić kolejne własne rekordy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz